X

Sesiune de Comunicări Ştiinţifice – Patrimoniul cultural – fundament al identităţii noastre

O nouă ediţie a Sesiunii de Comunicări Ştiinţifice. Tema de anul acesta este „Patrimoniul cultural – fundament al identităţii noastre

Patrimoniul cultural reprezintă o sinteză aproape perfectă a interferenței demersului creativ al ființei umane cu ambientul natural, armonie susținută prin trecerea timpului, probând permanența unor aspirații și valori, inspirând generaţiile noi pentru continuarea proiectelor creative de dezvoltare umană şi de creştere implicită a  calităţii vieţii colective. Tot în acest sens, patrimoniul cultural este elementul primordial de legătură între trecut și prezent, între  generaţiile vechi şi noi, amintind de aspirațiile, jertfele, dar și reuşitele unor lumi apuse. El reprezintă în acelaşi timp și o deschidere a prezentului printr-un angajament natural și firesc pentru conservare, prețuire, dar și inovare sau dezvoltare.

Esenţa unei culturi se regăsește în patrimoniul cultural, se transpune sugestiv și în elemente concrete, tangibile, reprezentate de monumentele istorice, statui, biserici, cetăți, catedrale, sinagogi, muzee, forme artistice, elemente de arhitectură, repere ale civilizaţiei unui popor, ale unui neam, menite să păstreze vie amintirea unui eveniment, a unei personalităţi, a unui timp anume.

Anul 2018, declarat „Anul Patrimoniului European”, ne îndeamnă să reflectăm asupra valorilor și sensurilor culturii, în definirea identității noastre şi să ne aplecăm cu mai mult interes asupra aspectelor de ordin cultural şi istoric ce ne caracterizează destinul național.

Obiectivul Anului european al patrimoniului este de a încuraja cât mai multe persoane să descopere și să aprecieze patrimoniul cultural al Europei și de a consolida sentimentul de apartenență la un spațiu european comun. Sloganul Anului este „Patrimoniul nostru: la confluența dintre trecut și viitor”, iar tema „Locuri ale memoriei”.

Muzeul de Istorie „Teodor Cincu”, cu sprijinul Primăriei Municipiului Tecuci, şi-a propus, pentru al doilea an consecutiv, să organizeze o nouă ediţie a Sesiunii de Comunicări Ştiinţifice. Tema de anul acesta este „Patrimoniul cultural – fundament al identităţii noastre”, în cadrul căreia vor fi abordate subiecte legate de patrimoniul arheologic, patrimoniul construit, patrimoniul imaterial şi patrimoniul mobil.

Vor susţine comunicări Muzeografii Costel Ilie (Muzeul de Istorie „Paul Păltănea”, Galaţi) şi Paul Ciobotaru (Muzeul de Istorie „Teodor Cincu”, Tecuci);

P. C. Protopop Dr. Mihai Roşu (Protoieria Nicoreşti); Consilier Marius Mitrof (Direcţia Judeţeană pentru Cultură Galaţi); Restaurator Adrian Mihalache (Muzeul de Istorie „Teodor Cincu”, Tecuci) şi etnolog Paul Buţă (Centrul Cultural „Dunărea de Jos” Galați).

În cadrul Sesiunii va fi lansat volumul „Primul Război Mondial. Oraşul Tecuci pe harta teatrelor de operaţii”, care cuprinde prezentările susţinute de invitaţii la prima ediţie a Sesiunii de Comunicări Ştiinţifice, dedicată Centenarului Marilor Victorii de la Mărăşti, Mărăşeşti şi Oituz.

AFISUL EVENIMENTULUI

" Admin : ."